Víra v to, že jsme něco víc, nás odděluje od ostatních lidí

Jelikož jsem osůbka, která se ráda věnuje svému sebe rozvoji a věří, že pomůže lidem, když bude sama ve stavu rovnováhy a klidu.


S tím, že mám také své špatné dny, kdy nevím, jestli se náhodou nestala jaderná katastrofa a svět mi nepadá na hlavu. A jelikož se pohybuji díky své práci, která mne velice baví, na internetu a v různých článcích, instagramu, facebooku, různě zaměřených skupinkách od sebe rozvoje až po zdravé jídlo, setkávám se s citáty typu, mějte rádi sami sebe, myslete jen na sebe, vše bude lepší a různými podobnými příspěvky, které Vám radí, jak máte být pouze pozitivní a smát se ve všech chvílích Vašeho života, že vlastně o nic moc nejde a vaše situace není taková těžká, jaká se zdá. Souhlasím s tím, že člověk by se měl mít rád a hodnotit situaci pokud to lze co nejobjektivněji, nehledě na to, že naše emoce a pocity, myšlenky a plány jsou kompasem a dobrým nástrojem našeho bytí, nemyslím tím, ztotožňovat se s nimi, ale rozumně je vyhodnotit a využít pro svůj růst.

Ale kde jsou ty hranice? Když Vám v pokračování citátu řeknou, nedívejte se na to, co si o vás myslí ostatní, jděte si za tím, co chcete, ať to stojí co to stojí. To už se mi zdá trochu jako ovlivňování myšlení jedince, který často může sklouznout k takovému poznání sebe sama, které hraničí až s přehnanou sebeláskou a vírou, že on je něco více než ostatní.

Z mého pohledu je to špatné pochopení sebe rozvoje jako takového, je nesprávné, když se někdo považuje za posly světla a povyšuje se nad ostatními lidmi. Totiž víra v to, že jsme něco více, nás odděluje od ostatních lidí. Život je pohyb a pohyb je změna, ať už víme sebe více informací, nikdy vlastně nevíme vše a musíme se stále učit, tedy alespoň já to tak mám. Dělám to, co dělám s láskou a pokorou, s vidinou, že to co řeknu pomůže, ale v žádném případě nemohu říci, že vím více, než ten, nebo onen.


Každý, který nám vstoupí do života nás něco naučí, dá nám zrcadlo nás samých a je pouze o nás a na nás, jestli tuto vzácnou zkušenost a poznání přijmeme, nebo se rozzlobíme jak nám člověk ublížil a utečeme.


Jen silní lidé dokáží problému čelit a řešit to co je nevyhnutelné, slabí utíkají do svých vysněných realit, které se zdají býti dokonalými, jsou však postaveny ze vzdušných zámků. 


Dívejte se tedy pozorně, jestli ten, který Vám nabízí své myšlenky, dle této myšlenky také žije a jak ho ta myšlenka ovlivňuje v jeho životě. Je snadné vyslovit pár vět, ale slova, jak si mnozí z nás neuvědomují, jsou neskutečně silná, dokáží nám způsobit v hlavě chaos, zmatek a mnoho různých přesvědčení, bludů a domněnek, které ve vlastní realitě, reálné nejsou, dopady však můžou mít katastrofální.


Život je na sebe navazující se sled událostí, je to obrovský oceán a nic není oddělené. Proto když přemýšlíme nad někým, nebo nad něčím co nám vstoupí do života, ať už je to člověk, či událost, vždy bychom se měli podívat na to, jak to vypadá z různých úhlů pohledu.

"Jak nám může být člověk, či situace přínosem? Jaké myšlenky nám předkládá do našeho života? Jak žije člověk sám a jak ho tato myšlenka či událost ovlivnila, nebo ovlivňuje?"

Kdo věří v to, že je svět hrozné, ošklivé místo, plné zlých, nemocných lidí, sám je nemocen, plodí to vždy v každém jen depresi a nechuť cokoli a pro cokoliv udělat.


Vždy když obracíme veškerou pozornost tam ven, vkládáme někomu do rukou náš život v naději, že nám ho udělá lepší. Nestranný pohled je super, ale nesmíme si ho brát příliš osobně a vždy se ptát na výše položené otázky, zdravě pochybovat, abychom měli náš život pevně ve svých rukou, převzali za něj zodpovědnost a dokázali si ho tvořit dle našich stanovených hodnot a cílů.


Jak moc ráda říkám, správný kamarád neradí, pokládá otázky.


Když nemáme v rukou naše SEBE - VĚDOMÍ a nemáme zodpovědnost za svůj život, potom se divíme, že náš život postrádá smysl, směr a že se nám dějí ty ošklivé věci.Kdysi jsem četla jednu krásnou myšlenku: Je to jako cigareta, když vám ji někdo přinese, tak se podívejte, jaký užitek to přineslo do života tomu dotyčnému, který Vám ji podává. Kdo kouří, vědomě si ubližuje, poškozuje své tělo. Kdo to dělá, ten si neváží sám sebe.

A tak příště, až Vám někdo bude předkládat nějakou myšlenku, pochybujte, podívejte se z různých úhlů, zhodnoťte jak moc je ta myšlenka, nebo ten člověk pro Vás zdravý a přínosný.

Hezký den.

Marie Hajdíková.