Domácí granola

Zrovna jsem byla v obchodě a po předchozí zprávě mé klientky, která chtěla recept na mou domácí granolu, jsem se zamyslela nad tím, co vlastně výrobci přidávají a z čeho je běžné  takzvané FIT musli složeno. Zabrousila jsem do zdravého regálu v prodejně Albert a najednou se mi naskytl pohled na spoustu značek, které vybízí ke koupi. Slibujíc úžasné a zázračné vlastnosti, které by vám měly pomoci ve vašem zdraví, nebo alespoň jeho zlepšení.


Když jsem se zadívala na složení některých z nich, nestačila jsem se divit kolik aditiv, konzervantů, palmového tuku a cukru v něm můžeme nalézt. Chci tím říci především to, že i produkty, které se mohou na první pohled tvářit zdravě, jsou po větším prozkoumání méně kvalitní než doma připravené behěm několika minut. Mým velkým překvapením a zjištěním bylo, že sypané kupované musli je poměrně kalorickou záležitostí a dokonce v něm nalezneme E200, který je povolen, leč ve větším množství může vyvolávat až bolesti žaludku, nevolnost a astmatické problémy, jedná se totiž o oxid siřičitý. 

Zdroj: www.prozeny.cz uvádí studii jednoho z mnoha výrobků: 

Nestlé Musli ALMONDS, NUTS & GRANOLA

Cena: 48,90 Kč/260 g, 100 g/18,80 Kč

Výrobce: Cereal Partners Poland, Polsko

Prodejce: Albert

Složení: Ovesné a pšeničné vločky s příchutí lískových oříšků (77,4 %), cereálie (celozrnný oves a pšenice), cukr, glukózový sirup, rostlinný olej, emulgátor: slunečnicový lecitin, lískooříškové aroma, zapečené müsli 10 %: cereálie (celozrnný oves, pšeničná mouka, rýžová mouka), cukr, rostlinný olej, glukózový sirup, med, barvivo: karamel, sladový výtažek z ječmene, jedlá sůl, aroma,skořice, extrudované křupinky 8,6 %: cereálie (celozrnná pšeničná a kukuřičná mouka), cukr, kukuřičný škrob, sladový výtažek z ječmene, jedlá sůl, rostlinný olej, regulátory kyselosti: fosforečnany sodné, antioxidant: extrakt s vysokým obsahem tokoferolů, mandle 3 %, jádra lískových oříšků 1 %.

Průměrné nutriční hodnoty (na 100 g): 413 kcal, sacharidy 68 g, z toho cukry 19,2 g, bílkoviny 9,6 g, tuky 9,5 g, z toho nasycené mastné kyseliny 2,1 g, vláknina 8,5 g, sodík 0,03 g.

Co ukázaly testy: Toto müsli obsahuje ve 100 g výrobku 10,80 g bílkovin, 8,04 g tuku a 76,6 g sacharidů. Energetická hodnota je 1780 kJ (422 kcal). Výrobek Nestlé Musli ALMONDS, NUTS & GRANOLA byl spolu s výrobkem z Kauflandu druhý nejlepší v parametru chuť. Vůně byla hodnocena jako sladká, ale příjemná.

Tady můžeme na jasném příkladu vidět co vše se dostane například s naší snídaní a vidinou lepší a zdravější varianty produktu. Proto doporučuji číst obaly potravin a zamyslet se nad tím co jíte společně s tím co kupujete. Například granolu, nebo domácí musli doma zvládnete do 1 hodiny a máte zásobu na celý měsíc v řádech desítkách korun.
Variant existuje nespočet, já miluji kakaovou variantu s hrozinkami a oříšky, výborná je na snídani, nebo svačinku :)